Mindezen túl Nagykárolyban, Szilágypéren, Börvelyben, Kálmándon, Kökényesden, Dabolcon és Peleszarvadon is vannak igazoltan fertőzött sertésállományok – tudatja a DSVSA. A betegség azonban nem csak a háztáji sertéseket tizedeli, hanem a vaddisznókat is. Az erdészek és vadászok a fertőzés Szatmár megyei megjelenése óta összesen 259 elhullott állatra bukkantak, s ezek közül 201-ben mutatták ki a kórokozó jelenlétét. A vadászok ugyanakkor kilőttek további 2891 példányt, melyek közül 166 volt fertőzött. 2021-ben még csak 2 elpusztult vaddisznóra bukkantak, de ezek halálát egyik esetben sem az afrikai sertéspestis okozta – derül ki az igazgatóság heti összesítőjéből.
A hatóság közleményében ismételten felhívja a figyelmet, hogy csak és kizárólag azok a sertések kerülnek leölésre, amelyeket a vírus által érintett gazdaságokban neveltek. Hangsúlyozzák továbbá, hogy a gazdáknak kötelező módon be kell jelenti az állatokat az országos adatbázisba, annál is inkább, mert a nem regisztrált állatok után kártalanítási összeget sem tudnak fizetni. Ami pedig az állatvásárokat illeti, azok a fertőzésre való tekintettel továbbra is zárva maradnak.
Bár az afrikai sertéspestis emberre nem veszélyes, azonban jelentős károkat tud okozni a sertésállomány megtizedelése által. Épp ezért a Szatmár megyei DSVSA arra kéri a sertéstartókat, ha bármilyen tünetet vesznek észre az állaton, értesítsék az igazgatóságot a 800826787-es vagy a 0261–715956-es telefonszámon és mielőbb keressék fel az illetékes állatorvost.